Operacja wymiany stawu dłoni
W przewlekłym zapaleniu stawów wykonuje się zabieg artroplastyki. Najprościej mówiąc jest to operacja polegająca na wymianie stawu dłoni. Lekarze często odnotowują przypadki zużycia stawów dłoni. Czasem wystarczy kilka lat, aby staw był do wymiany. Pacjenci skarżą się na takie dolegliwości jak ból, opuchlizna, trzeszczenie w stawie oraz ograniczony zakres ruchomości stawu.
W dużej mierze przyczyniają się do tego zapalenia stawów. Szacuje się, że w Polsce około 20 milinów ludzi boryka się z tym schorzeniem. Zdarza się, że objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – utrzymanie w dłoni kubka, ubranie się, czy pisanie długopisem. Ponadto czasem ręce wyglądają wręcz na zdeformowane. Gdy w takich przypadkach leczenie nieoperacyjne nie przynosi żadnych rezultatów, lekarz może skierować na ingerencję chirurgiczną.
Jednym z zabiegów jest wymiana stawu, która pozwala przywrócić stawom ruchomość. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj u pacjentów starszych lub mniej aktywnych fizycznie. Dzięki temu ból mija, a ruchomość stawu zwiększa się, dzięki czemu ręka odzyskuje sprawność. Zazwyczaj wymienia się staw międzypaliczkowy bliższy oraz międzyśródręczny. W przypadku wymianu stawu kolanowego czy biodrowego nowy staw zazwyczaj wykonany jest z elementów metalowych i plastikowych.
Przy zastępowaniu zniszczonego stawu dłoni nowym wykorzystuje się silikonową gumę bądź tkanki pacjenta. Trzeba wiedzieć, że po zabiegu duże znaczenie w usprawnianiu dłoni odgrywa rehabilitacja i fizjoterapia.