Co to jest Ganglion nadgarstka?
Nadgarstek to część ciała, która jest podatna na uszkodzenia i urazy. Mogą one doprowadzić do powstania torbieli galaretowatej. Oto kilka słów, czym jest ganglion nadgarstka i w jaki sposób się go leczy. Ganglion nadgarstka to najprościej mówiąc guzek występujący w okolicy grzbietowej nadgarstka. Jest on wypełniony galaretowatym płynem, w dotyku wydaje się być twardy, ale można go przemieszczać pod skórą. Co ważne, można dostrzec, że powiększa się przy wzmożonym wysiłku fizycznym stawu nadgarstkowego, a zmniejsza się lub całkowicie zanika w stanie odpoczynku.
Trzeba wiedzieć, że nie jest to zmiana nowotworowa. Przyczyna zazwyczaj leży w licznych uszkodzeniach, przeciążeniach oraz stanach zapalnych nadgarstka. Guzkowi często towarzyszy ból i wrażliwość na dotyk. Zdarza się, że torbiel galaretowata znika sama, jeśli nadgarstek nie jest nadwyrężany. W sytuacji, gdy się tak nie dzieje, należy skierować swe kroki do lekarza. Zazwyczaj lekarz gołym okiem jest w stanie rozpoznać to schorzenie.
Jeśli ma jakieś wątpliwości, może zalecić wykonanie RTG bądź USG. Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz może zalecić aspirację, czyli zabieg polegający na nakłuciu i odciągnięciu zgromadzonego płynu. Jeżeli mimo to guzek będzie nadal się pojawiał, może być konieczna operacja, podczas której wycina się torbiel. Po usunięciu guzka duże znaczenie w rekonwalescencji ma rehabilitacja oraz fizykoterapia. Co ciekawe, ganglion rzadziej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj dotyka osoby pomiędzy 20.
a 40. rokiem życia.